Faktoring jest usługą, która pozwala na zachowanie płynności finansowej firmy i zabezpieczenie jej kapitału. Z tego powodu cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców z różnych branż. Polega on na wykupieniu przez firmę faktoringową nieprzeterminowanych zobowiązań finansowych i wypłacie ustalonej w nich kwoty faktorantowi. Aby odpowiednio zabezpieczyć swoje finanse, warto jednak dobrze przygotować umowę faktoringową. Jak powinna wyglądać? Podpowiadamy.
Z czego składa się umowa faktoringowa?
Nie istnieje ścisły wzór umowy faktoringu, jednak każdy taki dokument powinien posiadać kilka niezbędnych elementów. Wśród nich wymienia się informacje dotyczące stron umowy. Najczęściej jest to faktor, czyli bank lub instytucja finansowa, która świadczy usługi faktoringu i wypłaca faktorantowi określoną na fakturze należność pomniejszoną o swoją prowizję. Drugą stroną umowy jest faktorant, czyli przedsiębiorca, który sprzedaje swoją wierzytelność.
W każdym takim dokumencie musi być również zawarta informacja dotycząca dłużnika faktoringowego. Nie jest on stroną umowy, lecz powinien zostać poinformowany o zmianie wierzyciela. Dokument taki musi zawierać również informacje dotyczące tego, co jest przedmiotem umowy. W zależności od tego czy mamy do czynienia z faktoringiem pełnym, czy niepełnym dodatkowo muszą znaleźć się w nim zapisy, o tym, kto zobowiązuje się do dopilnowania spłaty zobowiązania wynikającego z umowy.
Faktoring pełny i niepełny
W przypadku faktoringu pełnego całą odpowiedzialność zawiązaną z ewentualną niewypłacalnością kontrahenta przejmuje faktor. To po jego stronie leży windykacja zaległych płatności. Z kolei faktoring niepełny polega na tym, że przedsiębiorca, który otrzymał od faktora należność, wynikającą z danych na fakturze gwarantuje, że to on ponosi odpowiedzialność w związku z brakiem spłaty zobowiązania przez dłużnika. Jeżeli jego klient jest niewypłacalny, wówczas będzie musiał on oddać wszystkie środki finansowe, które otrzymał od faktora.
Co jeszcze musi zawierać umowa faktoringu?
Umowa faktoringowa musi zawierać informacje dotyczące wysokości wystawionej faktury, a także terminu jej płatności oraz tego, z jakiego tytułu wynika obowiązek płatności. Załącznik do takiej umowy zawsze stanowi prawidłowo wystawiona faktura VAT. Dodatkowo, dokument taki określa prawne zabezpieczenia, takie jak na przykład weksel. Ostatnim jego elementem są podpisy: faktora oraz jego klienta.
Average Rating