finanse w firmie

Komu należy się nagroda jubileuszowa w budżetówce?

Read Time:2 Minute, 15 Second

Nagroda jubileuszowa nie jest nagrodą przewidzianą przez Kodeks pracy. Pracodawca sfery budżetowej przyznaje ją i wypłaca na podstawie zasad określonych w danym akcie prawnym, obejmującym określoną grupę zawodową, na przykład nauczycieli czy pracowników samorządowych. O warunkach przyznawania nagrody jubileuszowej w zawodach, których nie zalicza się do budżetówki, decyduje sam przełożony, a jego ustalenia powinny zostać zawarte w przepisach wewnętrznych firmy. Kto może liczyć więc na nagrodę jubileuszową?

Za co przyznaje się nagrodę jubileuszową?

Nagroda jubileuszowa przyznawana jest pracownikom budżetówki za osiągnięcie określonego stażu pracy. Do stażu pracy wlicza się natomiast wszystkie zakończone okresy zatrudnienia i inne okresy, które na podstawie odrębnych przepisów również podlegają zaliczeniu do stażu pracy, jak na przykład praca w gospodarstwie rolnym. Należy pamiętać, że do stażu pracy wlicza się nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale również:

  • okres prowadzenia gospodarstwa rolnego,
  • okres przebywania na urlopie wychowawczym,
  • okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Pod uwagę nie bierze się jednak okresów pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, jak umowa zlecenia, ani okresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Nagroda jubileuszowa w budżetówce powinna zostać wypłacona niezwłocznie, czyli najpóźniej w dniu najbliższej wypłaty, gdyż prawo do jej otrzymania pracownik uzyskuje w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody.

Co jeśli pracownikowi brakuje kilku miesięcy do nagrody jubileuszowej?

Jeśli pracownik zmienia pracę lub chce z niej odejść przed upływem okresu, który uprawniałby go do otrzymania nagrody jubileuszowej, to taka nagroda mu nie przysługuje. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku przejścia na emeryturę lub rentę. Jeżeli renciście lub emerytowi brakuje mniej niż 12 miesięcy stażu pracy, to powinien otrzymać nagrodę jubileuszową.

Ile wynosi nagroda jubileuszowa w budżetówce?

Dokładne warunki przyznawania, a także wysokość nagrody jubileuszowej w budżetówce określają takie akty prawne, jak karta nauczyciela, ustawa o zakładach opieki zdrowotnej czy ustawa o służbie cywilnej. Różny może być zatem zarówno staż pracy uprawniający do nagrody, jak i jej wysokość. Podstawą wyliczenia nagrody jubileuszowej zawsze jest jednak wysokość wynagrodzenia za pracę, przysługującego w dniu nabycia prawa do otrzymania nagrody. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której nagroda ma zostać wypłacona w późniejszym terminie – jeśli pensja w tym czasie wzrośnie, wysokość nagrody wylicza się na podstawie wyższej płacy. Na jakie kwoty nagrody mogą liczyć więc pracownicy sfery budżetowej? W przypadku pracowników służby cywilnej, pierwsza nagroda jubileuszowa przyznawana jest po 20 latach stażu i stanowi 75% miesięcznego wynagrodzenia. Z kolei po 45 latach pracy osoba zatrudniona w budżetówce może liczyć na nagrodę jubileuszową, która wynosi aż 400% wynagrodzenia. Wskazane wartości nie są jednak identyczne dla wszystkich grup sfery budżetowej. Przykładowo, nauczyciel z 40-letnim stażem pracy nie otrzyma nagrody w wysokości 400% wynagrodzenia, lecz w wysokości 250%.

Więcej informacji na temat sposobów obliczania wysokości nagrody jubileuszowej w budżetówce czy warunków jej przyznawania można znaleźć na stronie poradnikprzedsiebiorcy.pl.

About Post Author

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

faktoringowa umowa Previous post Umowa faktoringowa — w jaki sposób prawidłowo ją przygotować?
warszawa biuro rachunkowe Next post Biuro rachunkowe Warszawa Ochota – kadry i płace