Skip to content

Żadna firma pożyczkowa nie ma prawa zatajać przed swoimi klientami procedur, a także – przede wszystkim – wszystkich poszczególnych elementów składowych zobowiązania pożyczkowego. To chroni przed częstym rozmijaniem się z prawdą czy niedopowiedzeniami między reklamą a rzeczywistą ofertą przedstawianą przez konkretną firmę. Kłopoty pojawiają się też najczęściej właśnie w tym punkcie, dobrze więc wiedzieć, jakie posiada się w związku z tym prawa.
Nawet bez pytania przedstawiciel firmy pożyczkowej zmuszony jest prawnie do przedstawienia absolutnie wszystkich aspektów pożyczki, jej najdrobniejszych kosztów dodatkowych oraz formalności. Klient musi wiedzieć, jakim rodzajem pożyczki jest ta konkretna, to znaczy czy jest to pożyczka ratalna czy na przykład do spłacenia jako jedna rata; konieczne jest przedstawienie ewentualnych kosztów związanych z jej zaciągnięciem. Jeśli klient „łapie się” na promocję, musi również być dokładnie poinformowany, na jakich zasadach korzysta z lepszych warunków oraz czy w jakich okolicznościach może przestać być uprzywilejowanym z powody posiadanych, korzystniejszych niż standardowe, warunków. Zapoznanie się ze wszystkimi warunkami trwania promocji jest niezbędne, jeśli w którymś momencie nie chcesz być niemile zaskoczonym opłatami, o których nie miałeś zielonego pojęcia. Często to właśnie w ten sposób klient dowiaduje się, że promocja będzie obowiązywała jedynie wtedy, jeśli spłaci całość w terminie oraz że może przestać obowiązywać bez pisemnego potwierdzenia, jeśli z taką zapłatą zwyczajnie się spóźnisz. To bardzo ważne, ponieważ standardowe oferty często związane są ze sporymi koszami dodatkowymi, prowizjami, oprocentowaniem czy opłatami przygotowawczymi. Dokładnie opisane oferty oraz regulaminy korzystania z poszczególnych opcji, zwłaszcza w przypadku firm działających internetowo, powinny widnieć na stronach www i być całodobowo dostępne dla wszystkich zainteresowanych, którzy w ten sposób będą w stanie podjąć rozsądniejszą decyzję. Jeśli jednak klient w stacjonarnej placówce zażyczy sobie przejrzeć takie regulaminy, firma ma obowiązek je udostępnić na życzenie.
Informacje, jakie są niezbędne do zaciągnięcia pożyczki i których jednocześnie przedstawicielowi firmy pożyczkowej nie wolno przed tobą zataić, są kwestie czysto techniczne, a wśród nich to, na jak długi okres pożyczasz pieniądze, czy jest to chwilówka ze spłatą jednorazową czy może ratalna, przeznaczona na kilkanaście miesięcy, a jeśli jest ratalna, to jakiej wysokości raty będziesz spłacać co miesiąc. Musisz wiedzieć, na jak długi okres zawierasz umowę z parabankiem, a także musisz dostać do ręki harmonogram spłaty swojego zadłużenia. Sam harmonogram również ma określony wygląd, to znaczy, że musi się na nim znaleźć numer każdej następnej, spłacanej części kapitału, koniecznie musi mieć również wskazaną datę, do której każdego miesiąca należy zdążyć ze spłaceniem zobowiązania.

Dodatkowe koszty pożyczki

Istotne są również wszystkie dodatkowe koszty, których przy pożyczkach niestety nie da się uniknąć. Niepowodzenie w spłacie zaciągniętego zadłużenia może przytrafić się każdemu, dlatego warto wcześniej znać konsekwencje –szczególnie te finansowe – płynące z takiej sytuacji. Zanim podpiszesz cokolwiek, musisz zostać dokładnie poinformowany o tym, co cię czeka, jeśli zaczniesz się spóźniać ze spłacaniem swoich zobowiązań. Musisz też poznać chociażby wysokość oprocentowania, wszystkie koszty pozaodsetkowe, a także to, czy forma stosuje na przykład prowizje, czy zachęca lub samodzielnie dolicza wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, czy ma jakieś dodatkowe, niestandardowe opłaty. Pożyczkodawca jest zawsze zobligowany do podawania maksymalnych cen i opłat, jakie mogą ci się przytrafić, jeśli celowo je zaniża, aby na przykład nakłonić cię do skorzystania z propozycji, podlega to obowiązującemu prawu i jest oczywiście karalne. Jeśli istnieje możliwość wcześniejszej spłaty swojego zadłużenia, pożyczkodawca również musi o tym fakcie poinformować – nawet jeśli nie za bardzo leży to w jego interesie. Masz również pełne prawo do posiadania i zadawania wszelakich pytań przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu i przedstawiciel handlowy zobligowany jest do odpowiedzi na wszystkie i rozwianie twoich wątpliwości. Musisz mieć absolutną pewność, że wszystko jest dla ciebie jasne, klarowne i w pełni zrozumiałe. Chodzi tu o pieniądze, a więc nie można opierać się na przypuszczeniach oraz domniemaniach. Wśród przywilejów jako konsumenta masz również możliwość odstąpienia od podpisanej umowy – zgodnie z prawem o podpisywaniu umów na odległość.